Aktuality

Ako predať dom, ilustrácie čistenie, upratvanie, oprava, malovanie domu

Ako predať dom alebo byt – 13 tipov k úspešnému predaju

Ako predať dom alebo byt čo najúspešnejšie?

Chcete niektoré z najlepších rád, ako úspešne predať dom alebo byt? Kto by odmietol? Predaj domu si bude vyžadovať určitú prácu, ale to ešte neznamená, že to bude o niečo ťažšie, ako je potrebné a zvládnuteľné.
Tým, že budete presne vedieť, ako využívate svoj čas a energiu, uľahčíte cestu k úspešnému predaju, ktorá splní vaše ciele a umožní vám naplno využiť potenciál vašej nehnuteľnosti.
Ďalej sa dozviete niektoré z najlepších rád pri predaji domu. Tieto tipy na predaj domov zahŕňajú predpredajnú prípravu interiéru aj exteriéru vášho domu.
Nasledujúce tipy sú vyskúšané a pravdivé spôsoby, ako predaj nehnuteľnosti trochu zjednodušiť a ešte výhodnejšie predať. Vyskúšajte niekoľko z nich, alebo ak ste skutoční puntičkári, všetky! Určite pocítite viaceré výhody, ak to urobíte.
Pozrime sa podrobne na to, čo treba urobiť pred predajom vášho domu. Užite si tieto najlepšie tipy na predaj domu!

13 tipov, ktoré pomôžu každému, kto rozmýšľa ako predať dom či byt

1. Postarajte sa o okolie svojho domu.

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali pridať do kontrolného zoznamu prípravy domu na predaj, je exteriér. Niektoré z prvých vecí, ktoré si kupujúci všimnú, keď sa dostanú k vášmu domu, je vonkajšie okolie – trávnik, rastliny, kvetinové záhony, chodníky a ostatné okolie. Samozrejme, že nemusíte byť extravagantní, inštalovať fontánu alebo dokonca najať odborníka. Musíte len urobiť poriadok a zabezpečiť, aby veci vyzerali úhľadne a pokiaľ je to možné, príťažlivo, veselo a živo.
Pokoste trávnik, ostrihajte kríky, kúpte si niekoľko vrecúšok mulče, nasypte ich do záhonov, aby ste priestor scelili. Pri predaji nehnuteľností najviac zaváži prvý dojem. Toto je iba jedno z jednoduchých vylepšení, ktoré zvýši šancu pri predaji. Nech to stojí za to!

2. Odstráňte neporiadok.

Jedným z najefektívnejších tipov na predaj domov je zabezpečiť, aby bol vo vašom dome poriadok! Chcete maximalizovať vnímaný priestor v domácnosti. Čím viac neporiadku, tým nepríjemnejšie sa budú potencionálni kupujúci cítiť. Prejdite si všetko a vyčistite všetky aj pre vás nepodstatné priestory.
Jedným z odporúčaných spôsobov, ako pripraviť dom na zaradenie do ponuky, je odstránenie nepotrebných vecí. Je veľa ľudí aj charitatívnych organizácií, ktoré prídu a pre vás nepotrebné veci si zdarma odvezú.
Aj keď nemáte pocit, že by ste si všetky svoje veci museli prejsť a roztriediť, mali by ste veci aspoň odložiť na miesta, kam sa kupujúci nebudú pozerať.
Neporiadok v domácnosti môže spôsobiť, že priestor v dome bude pôsobiť oveľa menší, ako v skutočnosti je. Ľudia sa budú cítiť stiesnene a to nie je dobré, keďže vy sa snažíte zo svojho predaja vyťažiť maximum. Dnešní kupujúci majú radi svetlé, vzdušné, otvorené priestory, nespútané množstvom nepotrebných vecí.
Majte na pamäti, že je tu značné percento populácie, ktorá nemá žiadnu predstavu. Uľahčite cestu kupujúcim aj tým, že im ponúknete priestor, v ktorom si dokážu predstaviť svoje bývanie.
Jednou z dôležitých vecí, ako predať dom či byt, je dôkladné usporiadanie vecí a vytvorenie vdušného, čistého priestoru.

3. Ak je to potrebné, vymaľujte interiér.

Tmavé, pochmúrne farby môžu zmenšiť vnímanie priestoru. Vďaka starému farbenému náteru vyzerajú miestnosti schátrané. Maľovaním súčasnými farbami a ideálne s trochou postrehu od skúseného realitného makléra alebo interiérového dizajnéra môžete zmeniť celkový dojem z vášho domova.
Neexistuje žiadne iné a tak jednoduché vylepšenie domácnosti, ktoré vám zvýši hodnotu nehnuteľnosti tak ako čerstvý náter. Z hľadiska predaja je dôležité držať sa neutrálnych farieb.
Pamätajte, že predaj vášho domu nie je o osobných preferenciách, ale o príťažlivosti pre masy. Pre maximálny úžitok používajte špinavo biele a svetlo krémové farby.

4. Oslovte skvelého realitného makléra.

Spolupráca s profesionálom pri predaji vášho domu má veľa výhod. Skúsený realitný maklér dokáže predať váš dom rýchlejšie a za lepšiu cenu, ako keď sa o predaj pokúšate sami. Toto je v skutočnosti jeden z najcennejších tipov na predaj domu. Nezabudnite si najať správneho makléra!
Skôr ako realitný maklér začne s predajom domu, môže byť skvelým zdrojom vedomostí a odporúčaní. Neodkladne vypočíta a odporučí najrelevantnejšiu trhovú cenu vášho domu. Bez správne stanovenej ceny je všetko, čo robíte, nezmyselné! Nebuďte predávajúci, ktorý si sám „z brucha“ určí svoju predajnú cenu. Správny maklér odporúča cenu, ktorú vypočíta pomocou najlepšej metodiky. Verte, stojí za to mať výnimočného miestneho realitného makléra, ktorý pozná trh ako na dlani.

Majte na pamäti, že správna cena domu je pre váš úspech zásadná a niektorí makléri vás úmyselne uvedú do omylu, len aby získali obchod. Pri prvom ocenení nehnuteľnosť nadhodnotia. Vás očaria skvelou cenou. Podpíšete exkluzívnu dohodu. No a príde prvá obhliadka a hneď vás tlačia s cenou nadol.
Vyhýbajte sa tomuto druhu maklérov za každú cenu! Oslovte makléra, ktorý nebude zbytočne predražovať váš dom!

5. Označte dom tabuľou „Na predaj“.

Uľahčite cestu kupujúcim, ktorí nehľadajú svoje bývanie v online priestore, ale potrebujú svoj vysnívaný domov nájsť pri prechádzke alebo prejazde autom okolo. S ohľadom na online marketing, nezabúdajme aj na základné predajné techniky.
Ak na svoj dom umiestnite tabuľku „Na predaj“, určite ľuďom uľahčíte hľadanie domu. Niektorí predávajúci chcú „udržať svoj domov v tajnosti“ z mnohých dôvodov. Úprimne povedané, je to každého osobná vec, ale ak na to nemá predávajúci vážny dôvod, je to veľká chyba. Predávajúci by nikdy nemali podceňovať silu označenia nehnuteľnosti. Mnoho domov bolo v priebehu rokov predaných hlavne kvôli označeniu „Na predaj“.
Často sa to stáva u človeka, ktorý neuvažoval o kúpe, ale vždy si hovoril, že ak by sa predával práve tento dom, mal by som záujem. Ten dom môže byť práve ten váš!

6. Zaistite, aby boli vaše fotografie výnimočné.

Fotografie, ktoré zverejníte vo svojej ponuke, môžu zvýšiť alebo narušiť váš predaj. Sú prvou vecou, ktorú niekto vidí. Ak nie ste zruční v oblasti fotografovania a váš realitný maklér tiež nie, potom si najmite profesionála. Stojí to za to.
Mnoho predajcov si najíma realitného makléra, ale neobťažujú sa skontrolovať jednu z najdôležitejších častí procesu predaja – ako vyzerá predávaná nehnuteľnosť v online priestore. Toto je veľmi dôležitá časť predaja, napriek tomu mnoho predávajúcich podceňuje jej dôležitosť.
Fotografia vášho domu je bránou k vnímaniu nehnuteľnosti kupujúcim – dobrým alebo zlým!

7. Uistite sa, že “marketingujete” pomocou všetkých kanálov – najmä online.

Realitní makléri zo starej školy môžu byť niekedy pomalí pri prijímaní nových marketingových kanálov, a preto by ste sa mali zamerať na niekoho, kto preukázateľne a aktívne dokáže využívať online svet.
Realitná kancelária s webovou stránkou je skvelá, ale chcete tiež použiť niekoho, kto úplne rozumie tomu, ako zariadiť, aby váš dom zažiaril aj v online svete.
Realitní makléri, ktorí ovládajú a majú skúsenosti s online priestorom, chápu dôležitosť toho, aby váš dom „vyčnieval“ z konkurencie. Všetko opäť začína fotografiou.
Bez dobrých fotografií môžete byť na celom internete a nebude to nič znamenať, pretože vaša prezentácia bude mizerná.
Realitní makléri, ktorí skutočne dobre ovládajú svoju prácu, tiež používajú sociálne médiá na ďalšie vylepšenie svojho marketingového úsilia v oblasti predaja nehnuteľností.

8. Využite výhody dobrého osvetlenia.

Svetlý, žiarivý a veselý dom je pre kupujúcich lákavejší. Ak je to možné, nechajte pôsobiť slnečné svetlo a ak je váš domov temný, pridajte lepšie osvetlenie.
Pomôcť môže aj nákup jasnejších žiaroviek. Prezentácia vášho domova je opäť rozhodujúca. Malé veci, ako napríklad osvetlenie, môžu znamenať veľký rozdiel, bez toho, aby ste minuli čo i len euro navyše!

9. Zvážte profesionálne čistenie.

Čistý dom láka kupujúcich, zatiaľ čo špinavý domov ich môže odplašiť rýchlejšie ako čokoľvek iné. Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť svoj dom najdokonalejšie, je osloviť a využiť služby profesionálnej čistiacej spoločnosti.
Uistite sa, že vaša kuchyňa a kúpeľňa sú vyčistené na 100%. Kupujúci budú týmto oblastiam venovať väčšiu pozornosť. Dbajte tiež na to, aby boli vaše podlahy a koberce bez prachu a špiny.
V prípade potreby zvážte profesionálne vyčistenie kobercov. Je to jedna z investícií, kde miniete iba niekoľko pár eur, ale v konečnom dôsledku vám to ušetrí tisíce tým, že zabránite špekuláciám kupujúceho, že koberce musí okamžite vymeniť, čím bude tlačiť na zníženie predajnej ceny.

10. Nezabudnite opraviť veci, ktoré odporúča váš realitný maklér.

Mnoho renovácií je pre predajcov nepochybne zlá investícia, pretože je ťažké získať späť peniaze z predaja. Ak ale váš realitný maklér odporučí, aby ste opravili niektoré veci ako napríklad pokazené klučky, dieru v plote, zatekajúcu toaletu, kvapkajúce kohútiky alebo viditeľnú škvrnu na strope, mali by ste to urobiť. Sú to veci, s ktorými sa môže kupujúci zdržiavať alebo po ich zhliadnutí požadovať zníženie ceny, pretože má pocit, že tieto nedostatky je potrebné okamžite po kúpe odstrániť.

11. Zbavte sa všetkých pachov.

Vôňa je silná čarodejnica a môže niekoho ľahko odradiť od kúpy vášho domu. Možno si však ani neuvedomujete, že vône sú v dome prítomné.
Požiadajte niekoho, kto v dome nebýva a komu dôverujete, napríklad vášho realitného makléra, aby vás informoval, či cíti v dome nepríjemné pachy – napríklad pachy po domácich miláčikoch alebo pachy po varení a odstáňte ich skôr ako ich zacítia potencionálni kupujúci.
Verte tomu alebo nie, domáce pachy môžu úplne zničiť predaj. Stáva sa to preto, lebo niektorí kupujúci sa obávajú, že sa zápachu nezbavia, akonáhle si dom kúpia. S domácimi pachmi sa nezahrávajte – odstráňte ich hneď!

12. Urobte svoju kuchyňu príťažlivou.

Mnoho kupujúcich sa veľmi zameriava na kuchyňu, a preto sa uistite, že tá vaša je primerane príťažlivá.
Možno budete musieť vymeniť pracovnú dosku, ktorá je extrémne zničená a možno budete chcieť nainštalovať nový spotrebič, ak je ten súčasný v hroznom stave. Väčšina realitných maklérov vám povie, že kuchyňa je najdôležitejšou miestnosťou v domácnosti.
Dáva to zmysel, pretože je to zvyčajne miesto, kde trávime väčšinu času. Urobte všetko preto, aby bola vaša kuchyňa čo najpríťažlivejšia.

13. Vezmite svoje domáce zvieratá niekam na prechádzku.

Pre majiteľov domácich miláčikov je niekedy ťažké predstaviť si, že niektorí ľudia skutočne nemajú radi domáce zvieratá. Ako majiteľ psa alebo mačky neobľubujete stretnutia s takýmito ľuďmi. Ale pozor! Môže to byť kupujúci, ktorý vám dá tú najlepšiu ponuku a nehnutľnosť je ochodný kúpiť hneď.
Vezmite domáce zvieratá niekam na bezpečné a pohodlné miesto. Prítomnosť vášho domáceho maznáčika vrátane jeho pachov môže niektorých ľudí skutočne obťažovať.

 

 

Veríme, že sme zodpovedali vaše otázky k téme – Ako úspešne predať dom alebo byt. Ak máte ešte otázky k téme alebo uvažujete nad predajom, kúpou, prenájmom nehnuteľnosti, neváhajte nás kontaktovať. Ochotne a s radosťou Vás prevedieme celým procesom predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľnosti.